Portal Electric - Forum
Electricieni :: Firme electrice ::  Magazin electrice :: Anunturi ::  Stiri ::  Top site uri electrice
Download ::  Forum electric :: Revista InfoElectrica ::  Reclama pe site :: Licitatii  :: Chat
Prima pagina ::  Legislatie :: Scheme electrice :: Referate ::Informatii utile :: Newsletter :: Adauga la favorite (Ctrl+D) :: Contact

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

I7/2011 Normativ int
Goto page Previous  1, 2, 3

Post new topic   Reply to topic    Portal Electric Forum Index -> Legislatie si Normative
View previous topic :: View next topic  
Author Message
emil1963
Membru nou

PostPosted: Tue Aug 21, 2012 8:21 am    Post subject: lunga serie de stand Reply with quote

Eu sunt de aceeasi parere, dar oricate pagini ar mai fi scris nu ar fi inlocuit lunga serie de standarde 60364 (instalatii electrice in constructii) la care face referire, standardul pentru paratrasnete si altele pe care nu le stiu acum.
Back to top
View user's profile Send private message
Trisina George
Moderator

PostPosted: Thu Aug 23, 2012 7:12 pm    Post subject: sunt total nemultumi Reply with quote

Ce sa mai vorbim ....
Ultimul normativ I7 e conceput conform haosului din tara, adica tot un haos.
Numai sa va uitati in vechiul I20 la calculul Ariei echivalente de captare: Ae=(Lxl)+6H(L+l)+9xpixH^2)
Ei ce sa va povestesc acu au intors-o ca relatia asta nu mai e valabila.
In loc de L=lungime, l=latime si H=inaltime au modificat-o in lb. engleza L=lenght, l=width, H=height.
Adica Ae=(LxW)+6H(L+W)+9xpixH^2. Si saracul electrician autorizat cu IIB sta si se uita ca pisica in calendar ce inseamna notaiile astea, datorita negljentei celor de la SIEAR de a explica ce inseamna fiecare notatie.
Toti acesti parametri trebuiau sa fie explicitati.
Ex: nottia "W" putea sa insemne orice. Nu toata lumea stie engleza. Alti electricieni poate ca stiu germana foarte bine si nu poate sa-si dea seama oricine.
Am ajuns la o concluzie:
Daca normativele sunt facute cu picioarele, din cauza asta se lucreaza cu picioarele.
Cu riscul de a fi banat,va spun ca sunt total nemultumit de activitatea SIEAR care mananca o paine degeaba in tara asta.
O seara buna tuturor!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Vlad.Boboc
Membru nou

PostPosted: Fri May 31, 2013 9:33 am    Post subject: Iluminat de sigurant Reply with quote

Cred ca este o greseala in I7, la iluminatul contra panicii spune ca trebuie prevazut in toate incaperile cu suprafete mai mari de 60mp. NU cumva erau 600mp. Ma terorizeaza in fiecare birou sau camera mai mare de 60mp, trebuie sa prevad iluminat de siguranta contra panicii. Cum putem lua legatura cu cei care au scris normativul sau sa trimite undeva observatii?
Back to top
Trisina George
Moderator

PostPosted: Fri May 31, 2013 10:50 am    Post subject: mi se pare normal sa Reply with quote

Nu este gresala. Mi se pare corect 60mp. Ex: un hol de 2m latime si 30m lungime, mi se pare normal sa pui lampi de emergenta, pe casa scarii, in incaperile unde sunt tablouri de distributie, deasupra hidrantilor, la fiecare usa de acces, si din loc in loc intr-o sala de mese (restaurante).
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Vlad.Boboc
Membru nou

PostPosted: Fri May 31, 2013 11:40 am    Post subject: Iluminat de sigurant Reply with quote

Nu vorbeam de iluminatul de siguranta de evacuare, care oricum il prind in situatiile enumerate de dumneavoastra mai sus, e vorba de iluminat de siguranta contra PANICII, distinct conform normativului care , citez normativul, "7.23.9.3 Inafara de comanda automata de intrare in functiune, iluminatul de securitate impotriva panicii se prevede si cu comenzi manuale din mai multe locuri accesibile personalului de serviciu al cladirii, respectiv personalului instruit in acest scop. Scoaterea din functiune a iluminatului de securitate impotriva panicii trebuie sa se faca numai dintr-un singur punct accesibil personalului insarcinat cu aceasta".
De la incaperi cu peste 400 locuri cum era inainte la incaperi peste 60mp e diferenta mare. Acum in fiecare sala de clasa (scoli gradinite), sala de sedinte, sala de birouri etc, pe langa iluminat de evacuare trebuie sa mai prevad si iluminat impotriva panicii care:
- sa intre automat in functiune (luminobloc-kit siguranta in corp de iluminat normal);
- sa pot sa-l aprind manual din "diverse locuri" de catre personal instruit, si sa-l stinga doar dintr-un loc persoana insarcinata cu aceasta (adica s-a terminat cu luminoblocurile sau kiturile de siguranta in corpurile normale)

Odata ce imi ntra automat ce ... imi mai trebuie sa ii dau comanda manuala? El oricum intra automat pentru ce ii trebuie comanda manuala? S-a preluat fraza din I7-2002 si s-a scris exact la fel fara sa gandeasca cineva. Pai pe manual cine il poate aprinde in timpul de punere in functiune conform tabel 7.23.1 care e de maxim 5secunde. Ce sta "peroana instruita in acest scop" cu mana pe intrerupatorul de comanda si cu ochii pe o camera video sa vada cand cade iluminatul normal?
Back to top
Trisina George
Moderator

PostPosted: Fri May 31, 2013 1:26 pm    Post subject: fiecare il interpret Reply with quote

Da, am facut confuzie. Acum m-am uitat mai atent.
Mi se pare bine la 60mp asa ca nu e nici o gresala. Atat e rau ca nu e prea explicit pentru toti electricienii si fiecare il interpreteaza in fel si chip. Paragraful cu 60mp este pt locuri publice, iar paragraful cu 1 om/10mp e pentru spatii de productie.
In legatura cu aprinderea in 5 sec, trebuie AAR.
Comanda manuala se face cand AAR-ul da rateu si nu mai functioneaza din diverse motive.
Cel putin asa am inteles eu. Mai asteapta si alte pareri.
O zi buna !
Back to top
H O B O
Membru nou

PostPosted: Sat Nov 02, 2013 9:00 am    Post subject: Re: e liber sa faci Reply with quote

[quote:024cbfbbc0="curentarul"]Acuma daca se recomanda ceva e cert ca 99% nu o sa asculte de recomandari.[/quote:024cbfbbc0]

De recomandari trebuie sa se tina cont. Nerespectarea trebuie justificata in proiect.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Portal Electric Forum Index -> Legislatie si Normative All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Pagina de start ::  Pentru webmasteri ::  Link exchange ::  Baner exchange ::  Votul tau conteaza ::  Concurs ::  Recomanda unui prieten ::  Cursuri electricieni ::  Relaxare
© www.PortalElectric.Ro. Toate drepturile rezervate.  Design by EA
TopSite.1or1.Info - Mai mult decat un top - Monitor de trafic pentru site ul tau! top site uri
 by 1or1.info