Portal Electric - Forum
Electricieni :: Firme electrice ::  Magazin electrice :: Anunturi ::  Stiri ::  Top site uri electrice
Download ::  Forum electric :: Revista InfoElectrica ::  Reclama pe site :: Licitatii  :: Chat
Prima pagina ::  Legislatie :: Scheme electrice :: Referate ::Informatii utile :: Newsletter :: Adauga la favorite (Ctrl+D) :: Contact

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Calibrare conductor

Post new topic   Reply to topic    Portal Electric Forum Index -> Softuri , programe utile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
AdicelMare
Membru nou

PostPosted: Wed Apr 29, 2009 11:59 am    Post subject: Calibrare conductor Reply with quote

Propuneti-mi va rog un program care sa-mi calibreze sectiunea conductorului intr-o instalatie electrica functie de un curent dat.(ceva ce ati incercat eventual)

Multumesc!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
automatistul
Moderator

PostPosted: Wed Apr 29, 2009 6:23 pm    Post subject: Re: Calibrare conduc Reply with quote

[quote:06b2881c76="AdicelMare"]Propuneti-mi va rog un program care sa-mi calibreze sectiunea conductorului intr-o instalatie electrica functie de un curent dat.(ceva ce ati incercat eventual)

Multumesc![/quote:06b2881c76]

Este cam greu , deoarece nu cunosti consumatorii (puterea lor ). Chiar si daca , ai cunoaste consumatorii , de unde stii ca nu se schimba ? Question
Iti dau un mic ex.- la un circuit de priza ai un TV ce consuma max.300 W. Tu esti sigur ca , nu-si schimba TV cu unul cu plasma care consuma mai mult ? Idea Idea Idea Idea Idea
Atunci ce faci ? Modifici instalatia ?
Sunt niste " reguli " care-ti spun cum sa faci ! Idea Idea Idea Idea Idea
Tine cont de ele !
Cu stima ,
[color=blue:06b2881c76]AUTOMATISTUL[/color:06b2881c76]
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Trisina George
Moderator

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 10:46 am    Post subject: Poti sa-ti faci tu s Reply with quote

Trebuie sa ai la instalat fie: limbajul Turbo Pascal , fie Visual Basic.
Si aplici urmatoarele formule:
I = P/( 1,73*U*cosfi )
S = (100*1,73*l*I)/(gama*caderea de tensiune[%]*U)
unde: gama = conuctivitatea =57pt cupru
caderea de tensiune nu trebuie sa depaseasca 4%
U=tensiunea la borne
cosfi deobicei este 0,8
Asta e valabila in regim trifazat.
Pt regimul monofazat:
in loc de 1,73 se ia valoarea 2 la formula lui S
La formula lui I se renunta la 1,73
Lamurit?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Trisina George
Moderator

PostPosted: Thu Jul 23, 2009 10:53 am    Post subject: da-mi un mail la geo Reply with quote

o sa-ti trimit eu programul daca vrei dar da-mi adresa
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Trisina George
Moderator

PostPosted: Fri Jul 31, 2009 9:23 am    Post subject: Soft Reply with quote

Pana la urma cel mai bun soft este creionul si hartia ca si asa trebuie sa-i dai mura-n gura calculatorului ce sa-ti faca.
Iar calculul difera de la caz la caz.
Back to top
romanescu
Membru activ

PostPosted: Tue May 31, 2011 8:48 pm    Post subject: faza si neutru izola Reply with quote

faza si neutru izolat in pvc in tub sub tencuiala

mm A

1------------------------ 13,5
1,5---------------------- 17,5
2,5----------------------- 24
4-------------------------32
6-------------------------41
10-----------------------57
16------------------------76
25------------------------101
35----------------------125
50------------------------151
70-----------------------192
95------------------------232
120----------------------269
150----------------------309
185--------------------353
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Trisina George
Moderator

PostPosted: Wed Jun 01, 2011 6:30 am    Post subject: la ce temperatura a Reply with quote

N-am inteles la ce temperatura a mediului ambiant sunt acesti curenti admisibili pt ca nu corespund valorile nici la 25, nici la 30 de grade.
Banuiesc ca sunt FY in tub pvc nu cabluri.
Dupa care standard ai pus valorile astea?
Nu corespund nici dupa I7 nici dupa standardul britanic.
Back to top
klaxxon
Moderator

PostPosted: Fri May 17, 2013 7:59 pm    Post subject: Formula Reply with quote

D-le Trişină, fără supărare, dar cred că formula corectă
este cea prezentată tot de dvs. pe acest site.
Back to top
View user's profile Send private message
Trisina George
Moderator

PostPosted: Fri May 17, 2013 9:55 pm    Post subject: Una e din calcule, a Reply with quote

???
De ce suparare? Nici o suparare, asa ca fiti linistit.
Una e din calcule, alta e din normativ.
Sunt calculele mele bune, dar mai sunt situatii in care rezultatul lor ies la valorile de mijloc. In cazul asta trebuie sa te ghidezi si dupa curentul admisibil in functie de temperatura ambianta (mod de pozare, factori de corectie, etc).
Deci: Trebuie tinut cont si de normativ. Altfel... ne trezim ca ajungem la niste sectiuni de domeniul 0,147mmp, 1,275mmp, etc, asa cum am vazut in standardul britanic sectiuni de domeniul 3mmp sau 3,5mmp in loc de 4mmp.
Back to top
klaxxon
Moderator

PostPosted: Fri May 17, 2013 10:26 pm    Post subject: Precizare Reply with quote

Fără

Last edited by klaxxon on Sat May 18, 2013 10:35 am; edited 1 time in total
Back to top
Trisina George
Moderator

PostPosted: Sat May 18, 2013 10:27 am    Post subject: N-are treaba intensi Reply with quote

E vorba de lungime. N-are treaba intensitatea in cazul nostru cand avem parametrul PUTERE.
Back to top
Trisina George
Moderator

PostPosted: Sat May 18, 2013 10:35 am    Post subject: curentul maxim admis Reply with quote

Am uitat sa precizez in legatura cu densitatea de curent care nu mi se pare in regula. Am avut o lucrare in care aveam in final un curent absorbit de 580A. Ar trebui sa am o sectiune 120mmp adca aplicam regula densitatii de curent. Daca ne uitam la curentul maxim admisibil pt cablul cu sectiunea de 120mmp, vom constata ca e mult mai mic si bineinteles ca ne expunem la alte riscuri.
Back to top
klaxxon
Moderator

PostPosted: Sat May 18, 2013 10:57 am    Post subject: Densitatea de curent Reply with quote

Aşa este, dar cu c
Back to top
Trisina George
Moderator

PostPosted: Sun May 19, 2013 12:49 pm    Post subject: nu s-a tinut cont de Reply with quote

Formula este cea pe care o stii si tu, din ce am postat mai devreme, dar e valabila numai pt puteri mici. Ex: Cablu pozat in pamant la 20 grd. Celsius de 240mmp Aluminiu, are curent max. admisibil in jur de 300 si ceva de amperi. Ce sa mai vorbim despre cel de 120mmp? Ca sa nu mai punem lungimea de 180m a traseului si nu s-a tinut cont de caderea de tensiune admisibila. Asta a fost decizia celor de la ENEL. I-am pus sa semneze pt asa tampenie ca sa nu am eu necazuri mai tarziu. Asa ca eu m-am spalat pe maini.
O zi buna!
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Portal Electric Forum Index -> Softuri , programe utile All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Pagina de start ::  Pentru webmasteri ::  Link exchange ::  Baner exchange ::  Votul tau conteaza ::  Concurs ::  Recomanda unui prieten ::  Cursuri electricieni ::  Relaxare
© www.PortalElectric.Ro. Toate drepturile rezervate.  Design by EA
TopSite.1or1.Info - Mai mult decat un top - Monitor de trafic pentru site ul tau! top site uri
 by 1or1.info