Portal Electric - Forum
Electricieni :: Firme electrice ::  Magazin electrice :: Anunturi ::  Stiri ::  Top site uri electrice
Download ::  Forum electric :: Revista InfoElectrica ::  Reclama pe site :: Licitatii  :: Chat
Prima pagina ::  Legislatie :: Scheme electrice :: Referate ::Informatii utile :: Newsletter :: Adauga la favorite (Ctrl+D) :: Contact

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

priza de pamant

Post new topic   Reply to topic    Portal Electric Forum Index -> Impamantare-paratraznet
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ili
Membru nou

PostPosted: Mon Jul 16, 2012 6:57 pm    Post subject: priza de pamant Reply with quote

Buna ziua.
Va rog daca stie cineva sa-mi spuna cum se face o priza de pamant pentru o retea de iluminat public si
cum se calculeaza lungimea platbandei si numarul de tarusi necesari pentru a obtine o valoare corespunzatoare.
Back to top
View user's profile Send private message AIM Address Yahoo Messenger MSN Messenger
Trisina George
Moderator

PostPosted: Tue Jul 17, 2012 6:06 am    Post subject: Calculul prizei de p Reply with quote

Calculul prizei de pamant il gasesti in NP-I7/2011
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
alexa radu
Membru activ

PostPosted: Mon Mar 25, 2013 8:40 am    Post subject: cum se verifica pram Reply with quote

cum se verifica pram o priza de pamant?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail AIM Address
Trisina George
Moderator

PostPosted: Mon Mar 25, 2013 12:02 pm    Post subject: cuvantul PRAM e tota Reply with quote

Very Happy O priza de pamant nu se verifica PRAM, ci pur si simplu se masoara cu aparat special fie APP romanesc, fie alte marci omologate.
Acest aparat constituie practic o punte Winston din care ai 3 rezistente cunoscute si a 4-a este cea pe care vrem s-o masuram. Acel aparat are o rezistenta interna bine calculata, plus doi tarusi plantati la o distanta de 20m, in triunghi echilateral, care constituie celelalte doua rezistente cunoscute pt aparat, urmand ca aparatul sa faca calculul celei necunoscute.
Asa ca, sa nu mai pronunti cuvantul PRAM pt ca e total gresit. PRAM inseamna: Protectii prin Relee si Automatizari Modernizate. Deci nu vad nici o legatura cu masurarea prizei de pamant.
O zi buna!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
Trisina George
Moderator

PostPosted: Mon Mar 25, 2013 12:04 pm    Post subject: Punte Wheatstone Reply with quote

Rectific: Punte Wheatstone in loc de Winston.
Scuze.
Back to top
alexa radu
Membru activ

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 9:10 am    Post subject: buletine pram la pri Reply with quote

Smile multumesc.. atunci de ce toate lumea foloseste expresia? sau buletine pram la priza de pamant -- nu e acelas lucru?
EX.
http://www.electricienii.ro/index.php/verificari-pram

cu stima
Back to top
Trisina George
Moderator

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 11:39 am    Post subject: Buletinele de verifi Reply with quote

Da. Ce foloseste lumea, prea putin ma intereseaza. Tu ai impresia ca tot ce gasesti pe net e sfant?
Doar ti-am spus ce inseamna PRAM.
Buletinele de verificare PRAM se emit pentru verificarea protectiilor la celulele de medie si inalta tensiune, prin care se masoara timpii de actionare a protectiilor si curentii de declansare, nicidecum pt priza de pamant care nu dispune de nici un fel de protectii prin relee.
La o priza de pamant se fac masuratori uzuale, ca si cum ai face o masuratoare de tensiune la priza de 230V din casa.
Pentru priza de pamant se emite buletin de verificare a prizei de pamant. (nicidecum PRAM)
Daca unul spune ceva eronat si face upload pe internet trebuie sa consideram ceva sfant?
Niciodata sa nu faci asa ceva.
Back to top
klaxxon
Moderator

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 4:07 pm    Post subject: PRAM Reply with quote

PRAM = [b:79fe7b061a]P[/b:79fe7b061a]rotecţii prin [b:79fe7b061a]R[/b:79fe7b061a]elee, [b:79fe7b061a]A[/b:79fe7b061a]utomatizări şi [color=red:79fe7b061a][b:79fe7b061a]Măsurători[/b:79fe7b061a][/color:79fe7b061a] electrice

http://www.buletin-pram.ro/verificari-pram
Electrician PRAM
Back to top
View user's profile Send private message
alexa radu
Membru activ

PostPosted: Tue Mar 26, 2013 7:19 pm    Post subject: eliberam buletine pr Reply with quote

buna seara
stiam ce inseamna pram... prin acest topic am vrut sa subliniez modul eronat de exprimare a colegilor( fara suparare) ... daca cautati in lista electricienilor inregistrati pe acest portal care verifica prizele de pamant...veti vedea ca cel putin 50% folosesc expresia ..eliberam buletine pram prize de pamant....
(obs. d p meu de vedere sunte-ti.... las-o ma ca merge asa)
atat am avut de spus
cu stima
Back to top
Trisina George
Moderator

PostPosted: Wed Mar 27, 2013 7:32 am    Post subject: Buletine PRAM are vo Reply with quote

[b:62560b3294](obs. d p meu de vedere sunte-ti.... [/b:62560b3294] fir-ar a dracu de gramatica cu cine a inventat-o.
Am inteles. Din punctul tau de vedere [b:62560b3294]suntem[/b:62560b3294],... ce? n-are importanta, eu zic ca suntem oameni, Am facut vreo gresala ca nu-i zic buletin PRAM si-i zic buletin de verificare a prizei de pamant?
Eu zic ca totusi nu se zice PRAM pt priza de pamant.
Buletine PRAM are voie sa emita numai societati cu atestat tip A, iar buletin de verificare a prizei de pamant poate sa emita orice societate atestata indiferent de tipul atestatului
Back to top
H O B O
Membru nou

PostPosted: Thu Apr 04, 2013 11:18 am    Post subject: Re: cuvantul PRAM e Reply with quote

[quote:e629860e75="Trisina George"]: PRAM inseamna: Protectii prin Relee si Automatizari Modernizate. Deci nu vad nici o legatura cu masurarea prizei de pamant.
O zi buna![/quote:e629860e75]

Cu toata stima, litera M din PRAM inseamna Masuratori. Lucrez in domeniul energetic de cand protectiile si automatizarile inca nu erau "modernizate". Cei de la formatia PRAM masoara si prizele de pamant din Statii. Cu toate acestea si mie mi se pare nejustificata folosirea expresiei de buletin PRAM in loc de buletin de verificare.
Back to top
Trisina George
Moderator

PostPosted: Thu Apr 04, 2013 12:35 pm    Post subject: PRAM pot si emise do Reply with quote

Ok. Am inteles eu gresit acea litera buclucasa.
Problema e alta:
Buletine PRAM stiu din regulamentul ANRE pt atestarea societatilor pot si emise doar de firme cu atestat de tip A, iar buletin pt prize de pamant poate fi emis de orice societate cu orice tip de atestat. Asta ma intriga pe mine, ca unii ar fi in stare sa spuna buletin PRAM si la o masuratoare de tensiune in priza de locuinta.
Back to top

Membru nou

PostPosted: Fri Aug 19, 2016 1:26 pm    Post subject: impamantare paratrasnet PDA Reply with quote

Buna ziua
as vra sa intreb ca in caz in care folosesc un paratrasnet cu PDA prizele de pamant pentru cele doua coborare trebuie interconecte in pamant sau se poate sa ramane si independente, adica cate o priza de pamant tip laba de gasca pentru fiecare coborare.
Back to top

Membru nou

PostPosted: Sat Oct 21, 2017 10:51 am    Post subject: Reply with quote

PRAM=Protectie prin Relee Automatizare si Masura
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Portal Electric Forum Index -> Impamantare-paratraznet All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Pagina de start ::  Pentru webmasteri ::  Link exchange ::  Baner exchange ::  Votul tau conteaza ::  Concurs ::  Recomanda unui prieten ::  Cursuri electricieni ::  Relaxare
© www.PortalElectric.Ro. Toate drepturile rezervate.  Design by EA
TopSite.1or1.Info - Mai mult decat un top - Monitor de trafic pentru site ul tau! top site uri
 by 1or1.info