Portal Electric - Forum
Electricieni :: Firme electrice ::  Magazin electrice :: Anunturi ::  Stiri ::  Top site uri electrice
Download ::  Forum electric :: Revista InfoElectrica ::  Reclama pe site :: Licitatii  :: Chat
Prima pagina ::  Legislatie :: Scheme electrice :: Referate ::Informatii utile :: Newsletter :: Adauga la favorite (Ctrl+D) :: Contact

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Preturi in timp de c

Post new topic   Reply to topic    Portal Electric Forum Index -> "Meseriasi" nepregatiti
View previous topic :: View next topic  
Author Message
macaddy
Membru nou

PostPosted: Thu Mar 11, 2010 10:01 am    Post subject: Preturi in timp de c Reply with quote

Salutare... k viitor practician in acest doeniu vin si eu q o mica mare problema.

1- cum se calculeaza pretul unei lucrari DOAR manopera( pana acum am gasit n variante si nu am inteles modul de calcul, in mecanik auto stiu sigur k exista niste timpi de executie ptr fiecare operatie, timpi care la final dau pretul lucrarii)

2- care sunt preturile care se folosesc in prezent. cele oficiale bineinteles.( preferabil pe regiuni, in special Galati)

(am gasit sa scimb inst electrica la un prieten si de 1 sapt imi storc capul cum sa-i argumentez banii pe care ii cer)
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
silviu drulea
Membru nou

PostPosted: Thu Mar 11, 2010 11:58 am    Post subject: manopera inst el Reply with quote

Evident exista norme de timp si pt inst el.Pt.lucrari publice in general se foloseste normativul E - Inst el la constructii editat inainte de 1989 care e mai realist.De ex.pt un tub pina la 25mm pozat in sant facut in caramida sau bca norma de timp este de 0,3ore/m in care se includ si dozele iar pt fire pina la 4mmp norma de timp este de 0,03ore/m inclusiv legaturile.Nu pot detalia aici toate normele pt ca normativul are citeva sute de pag.,dar devizul facut cu norme de timp si cantitati este cel mai corect.In practica,pt.lucrari la particulari se folosesc tarife la loc de lampa si loc de priza.Tariful la loc de lampa sau loc de priza merge de la 25 la 50 RON in functie de zona, de criza, daca se lucreaza la negru sau nu,de cite betoane trebuie sparte,etc.Pt tablouri se practica tariful pt 1 sau 2 locuri de priza in functie de cite sig. are.De asemenea pt coloane pina la 5m eu practic tariful pt 1 loc de priza.
Back to top
View user's profile Send private message
macaddy
Membru nou

PostPosted: Thu Mar 11, 2010 5:24 pm    Post subject: preturi manopera ins Reply with quote

deci se pare k am ghicit pretul...acum astept sa se hotarasca
stiu k normativele de genul sunt enorme, pe mine ma intereseaza informatov, sa am cu ce sa compar si eventual sa stiu unde si ce sa caut, nu sa ma chinui sa reinventez roata.
Back to top
silviu drulea
Membru nou

PostPosted: Thu Mar 11, 2010 6:48 pm    Post subject: manopera Reply with quote

Mai trebuie precizat ca daca se numara locurile de lampa nu se numara si intrerupatoarele.De asemenea, pe piata mai circula si un tarif la asa zisul aparat la care se numara prizele, lampile,intrerupatoarele si chiar dozele de legatura.Acest tarif ar trebui sa fie de 2 ori mai mic dar de obicei nu este si are rolul de a-i prosti pe prosti,beneficiarul are impresia ca a gasit un pret mai bun ,dar de fapt ia teapa.
Back to top
macaddy
Membru nou

PostPosted: Mon Mar 22, 2010 1:48 pm    Post subject: preturile manopera p Reply with quote

care sunt ptreturile manopera ptr montare priza de pamant si/sau paratrasnet?
din cate am auzit eu priza de pamant la intervale de 3-5 ani se verifica? cat este manopera ptr aceasta verificare?
Back to top
Trisina George
Moderator

PostPosted: Tue Mar 23, 2010 1:42 pm    Post subject: pretul executiei pri Reply with quote

Pt montare priza de pamant intre 2000 si 2500 lei
pt verificare anuala 80 lei
pt montare paratrasnet 3500 - 4000 lei
pt verificare anuala paratrasnet 250 lei
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
automatistul
Moderator

PostPosted: Tue Mar 23, 2010 8:22 pm    Post subject: Re: manopera Reply with quote

[quote = "Silviu drulea"] Mai Trebuie precizat ca daca se numara locurile de lampa nu se numara si intrerupatoarele.De asemenea, pe piata mai circula si un tarif la asa zisul aparat la
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
silviu drulea
Membru nou

PostPosted: Wed Mar 24, 2010 10:00 pm    Post subject: manopera Reply with quote

Ai dreptate ,dar numai pe cazuri punctuale.Revin cu precizarea facuta si mai sus ,ca cel mai corect deviz este cel analitic adica la metru de tub , metru de conductor,etc.
Evident ca daca un client m-ar chema sa fac numai lampile dupa ce altul a facut prizele as zice ca face misto.Sau daca mi-ar cere ca becurile sa fie in Dej si intrerupatoarele in Cluj, as cere alt tarif la loc de lampa.
Estimarea de pret manopera la loc de lampa este pentru instalatii normale, in case normale,unde la 20 de lampi ai 1 sau 2 aprinse din 2 puncte.Cele 2 intrerupatoare in plus le consider bonus.Evident ca daca toate cele 20 de lampi trebuie aprinse din 2 sau 3 locuri fiecare ,tariful e altul.La fel si tariful locului de lampa sau priza in cazemate de beton.Eu ramin la ideea ca trebuie numarate doar lampile, dar acest lucru trebuie precizat clar, pentru a nu amesteca mere cu pere,adica manopera la loc de lampa nu e totuna cu manopera la numar de aparate ,unde si lampa si intrerupatorul sint considerate aparate.Ba chiar, unii numara ca aparat chiar si doza de legatura. In definitiv fiecare poate defini aparatul cum vrea si sa ceara oricit ,cu conditia sa aiba cine da. Eu am serioase probleme sa conving clientul care adauga o priza ,ca cele 2 doze si 2m de tub in plus justifica un plus de 30 de lei la manopera.A propos ,daca intr-o doza sint 6 intrerupatoare modulare ,se numara 6 aparate respectiv 180 lei manopera? Sau daca pe un tavan de rigips de 4/4m clientul vrea 50 de spoturi cum sa-i ceri 1500 de lei manopera doar pt acele 50 de spoturi? In concluzie,estimarea la loc de aparat sau la loc de lampa e doar o estimare , pe care e bine sa o moderam cu toata ratiunea de care dispunem si daca vrem sa fim rigurosi ,ar trebui sa facem devizul analitic.
Back to top
silviu drulea
Membru nou

PostPosted: Thu Mar 25, 2010 11:57 am    Post subject: deviz Reply with quote

Cea mai corecta abordare in relatia beneficiar-meserias,despre care s-a mai scris pe forum ,ar fi ca beneficiarul sa ceara proiectantului sa faca(evident contra cost) antemasuratoarea si un devizul estimativ al instalatiei electrice ,deviz pe baza caruia sa ceara de la mai multi meseriasi cite o oferta.Costul devizului estimativ si al antemasuratorii n-ar trebui sa fie mai mare de 1 leu pe mp construit dar nu mai putin de 50 de lei,zic eu,tinind cont de faptul ca inca din timpul intocmirii proiectului ,proiectantul are deja o idee despre cantitatile de materiale,iar intocmirea devizului estimativ nu-i ia mai mult de o ora max.2.
Pe baza devizului-oferta, ar fi foarte simplu ca in situatia de lucrari sa se ia in calcul cantitatile reale,inclusiv cele cerute in plus ulterior intocmirii devizului-oferta.
Problema e ca putini meseriasi stiu sa faca un deviz si o situatie de lucrari si din cei care stiu putini lucreaza pe preturi mici si in plus putini beneficiari stiu ce vor.Asa se ajunge la aberanta si mult contestata metoda a manoperei pe aparat.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Portal Electric Forum Index -> "Meseriasi" nepregatiti All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Pagina de start ::  Pentru webmasteri ::  Link exchange ::  Baner exchange ::  Votul tau conteaza ::  Concurs ::  Recomanda unui prieten ::  Cursuri electricieni ::  Relaxare
© www.PortalElectric.Ro. Toate drepturile rezervate.  Design by EA
TopSite.1or1.Info - Mai mult decat un top - Monitor de trafic pentru site ul tau! top site uri
 by 1or1.info