Portal Electric - Forum
Electricieni :: Firme electrice ::  Magazin electrice :: Anunturi ::  Stiri ::  Top site uri electrice
Download ::  Forum electric :: Revista InfoElectrica ::  Reclama pe site :: Licitatii  :: Chat
Prima pagina ::  Legislatie :: Scheme electrice :: Referate ::Informatii utile :: Newsletter :: Adauga la favorite (Ctrl+D) :: Contact

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Minune mare, economi

Post new topic   Reply to topic    Portal Electric Forum Index -> Economisirea energiei electrice
View previous topic :: View next topic  
Author Message
liviu2004
Membru activ

PostPosted: Fri Feb 20, 2009 12:58 am    Post subject: Minune mare, economi Reply with quote

Cititi si va minunati:

http://arad.asociatiaelectricienilor.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=34&Itemid=30

http://www.keseco.ro/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=20&Itemid=34

Eu cand am citit astea, am ramas crucit. Cu putina fizica si chimie de liceu demolezi toata explicatia aia de acolo. Vreau sa stiu cine crede in chestia asta si ce explicatii poate sa aduca.

M-am uitat pe certificari: iso care nu demonstreaza nimic, certificari ca acel produs rezista la tavaleala, ceva chineza care stiti, un certificat din Ghana semnat de EMERGENCY GENERATOR Laughing Shocked , o asigurare financiara, o declaratie de conformitate CE nesemnata, eliberata in Korea. Shocked
Back to top
View user's profile Send private message
niculaie
Membru nou

PostPosted: Tue Sep 22, 2009 9:33 am    Post subject: inca nu exista super Reply with quote

inca nu exista superconductori care sa treaca de temperatura de genu -70...-40 grade celsius, si daca ar exista nu ar ajuta cu nimic acasa la tine. chiar uc nimic.
deoarece nu ar surveni nici o economie de curent daca ai plasa un superconductor de 20 de centimetri in serie cu casa ta, casa ta va consuma tot atat curent, insa va mai consuma si superconductoru cativa miliwati in plus decat fara el. ar trebui ca toata instalatia electrica a casei sa fie facuta cu superconductori ca sa reduci consumul, si asta e valabil doar la aparatele electronice, unde cresterea (mica) de tensiune la borne datorata faptului ca o instalatie cu superconductori consuma din tensiune mai putin ca una clasica, nu ar genera crestere de consum, sussa de tensiune de ex. in calculatoare fiind modulata electronic ca sa mentina tensiunea la iesire (si evident si consumul) egala.
insa la un bec consumul ar fi acelasi, intrucat economia facuta pe fire s-ar duce in bec, care primind mai multa tensiune la borne ar consuma mai mult curent, la fel si un motor de masina de spalat sau un calorifer electric.

rezultat: vrajeala totala. nu cumparati asa ceva, daca nu vreti sa aveti acasa o cutie prin care trece curent electric frumoasa, si foarte scumpa, si care nu face nimic concret ci doar consuma si mai mult curent electric.
efectul de superconductor nu se poate "prelinge" daca ar exista un superconductor racit la -70C in cutiuta aia, la restul instalatiei electrice.
daca ar fi asa, s-ar pune o cutie de aia in toata romania,m si toti ar avea ca si rezultat superconductor in casa la ei. nu s-ar limita numai la casa ta.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Post new topic   Reply to topic    Portal Electric Forum Index -> Economisirea energiei electrice All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

Pagina de start ::  Pentru webmasteri ::  Link exchange ::  Baner exchange ::  Votul tau conteaza ::  Concurs ::  Recomanda unui prieten ::  Cursuri electricieni ::  Relaxare
© www.PortalElectric.Ro. Toate drepturile rezervate.  Design by EA
TopSite.1or1.Info - Mai mult decat un top - Monitor de trafic pentru site ul tau! top site uri
 by 1or1.info